Így kellene megmenteni a kórházakat
Néhány apróbb reformmal komoly eredményeket lehetne elérni.
|
Cikkünk előző részében azt vettük sorra, mi a probléma a magyar kórház-finanszírozás rendszerével. Most azt vesszük sorra, milyen újításokra lenne szükség ahhoz, hogy a rendszert talpra lehessen állítani.
Mi a teendő? Tán árán kellene téríteni a gyógyítást? Hogyan?
Elsőként HBCs-csoportonként kellene tudni, hogy miből adódik a költségek emelkedése? Nőttek a bérek? Emelkedtek a gyógyszerárak? Drágább az energia? Ezt általánosságban lehet tudni, de az már vizsgálatot igényelne, hogy a változás melyik betegcsoportot és milyen mértékben érinti. Vannak munkaerő-intenzív szakmák (pl. pszichiátria), melyek elsősorban a bérváltozásra érzékenyek. Vannak gyógyszer-intenzív ellátások (pl. onkológia), melyek költsége főként a gyógyszeráraktól függ. Vannak műszer- és épület-felszereltségtől függő területek (pl. szívsebészet), melyek a szerviz és javítási költségektől, az energiaáraktól, beültetett eszközök költségétől és az alkatrészáraktól függenek. Ha e különbségektől függetlenül valamilyen átlagos, az egészségügyi inflációnak megfelelő mértékben emelnénk az alapdíjat, akkor hibát követnénk el, mivel egyes szakmákat túl-, másokat alulfinanszíroznánk.
|
A rendszer két, korábban említett veleszületett betegségéhez már korán további bajok társultak:
- Az eredeti elképzelés szerint, ha egy kórház veszteségessé válik, akkor a tulajdonos önkormányzat állhatja a számlát. Ha pedig nem akar ismét adósságot törleszteni, akkor a tulajdonosi jogokkal élve változtat a kiváltó okokon, ideértve az igazgatóváltást, a pénzügyi segítséget vagy a bezárást is. Az első, adósságát bevalló kórházat (Szolnok) akár be is lehetett volna zárni, minthogy a városban még egy kórház működött. Ehelyett a kormány kifizette az adósságot, ami nagyon káros precedenst teremtett, hiszen azóta egy kórházigazgató sem tart az eladósodástól. Erre nyilván az alulfinanszírozottság ad felmentést, ám korrekt költségtérítés esetén nem lenne elfogadható.
- Hasonlóan gyorsan megakadályozták a HBCs remélt másik hatását, az ágyszámok belső érdekeltségből fakadó csökkentését. A kórházi költségcsökkentés legegyszerűbb módja ugyanis az ápolási napok csökkentése. Ez részben a felvétel előtti napokat jelenti, (amikor még a kórházi költségvetésen kívül lehet a szükséges vizsgálatokat elvégezni), részben a betegek korábbi elbocsátását a kórházból (ekkor az utókezelések költségétől szabadul meg a kórház, mindenekelőtt a hotelköltségektől). Hazánkban már a HBCs bevezetése után néhány hónappal látható volt, hogy jelentősen csökkent az átlagos kórházi ápolási idő, és ezzel csökkent a kórházi ágyak kihasználtsága. Be is számoltak erről a Kórházszövetség kongresszusán azzal a következtetéssel, hogy néhány kórházat akár be is lehetne zárni. Ekkor minden jelenlévő kórházigazgató rohanva telefonált: beteg nem mehet haza, ameddig a következő beteg meg nem érkezett. Így aztán az ágyszámcsökkentés nem a kórházak saját gazdasági döntéseként ment végbe, hanem központi intézkedésként, politikai alkuk árnyékában, szakmailag gyakran hibásan.
- Az ágyszámokat a magas színvonalú és a megfelelő ellátást nyújtani nem képes kórházakban is csökkentették. A politikusok ugyanis nem vállalták a kórháznak már nem alkalmas épületek bezárását. Ma is sok olyan kórházunk van, ahol az akár halálos népbetegségek gyógyításának a feltételei sem adottak. Nincs intenzív osztály, nincs sugárkezelés, nincs MRI, és ami ezeknél is fontosabb, nincs elegendő szakember. E hiányokat akkor sem lehetne sürgősségi osztályokkal elfedni, ha ott megfelelő szakembergárda lenne, nem pedig valamely szakmára kiképzésben lévő szakorvosjelöltek – magukra hagyva.
Költségvetési fegyelem lehetőségei, korlátai, ezek néhány tényezője.
- Meg kellene vizsgálni, hogy az egyes szakmai osztályok és az egész kórház mérete megfelelő-e? A túl kicsi osztályok működtetése feleslegesen drága, míg a túl nagyok kihasználatlansága pazarlás. Ez nem csak a műszerekre, de a személyzetre is igaz.
- Fontos a szakmai profil figyelembe vétele: egyes szakmák garantáltan veszteségesek, másoknál van nyereségtartalom. Ha van onkológiai osztály az jó, a sebészet veszteséges. Ha alacsony a klinika vagy a kórház TVK-ja, de az ellátási kötelezettség miatt sok a beteg, az katasztrófa.
- Ha a nagyfokú műszerezettség és a légkondicionálás miatt magasak a karbantartási és működtetési költségek, akkor ez baj. Mióta államosították a kórházakat, mindent a NEAK-bevételből kell fedezni, ami viszont az amortizációt továbbra sem tartalmazza.
- Számít a kórházirányítás is. Milyen „ügyesen” tudnak játszani az adósságkezeléssel, és mennyire szerencsések az évenkénti állami adósságrendezéskor.
Végszó az érdeklődők által kikövetelt folytatás reményében
A HBCs olyan betegosztályozási rendszer, mely a valós teljesítmény átlagos költségeit téríti, mégpedig szakszerű karbantartás esetén a valós árán. Határozottan érdekeltté teszi a kórházakat a mérethatékonyság és a költséghatékonyság tekintetében. Ha tartalmazná az amortizációt is, akkor támogatná a kihasználható kapacitások fejlesztését és ellenérdekeltté tenne a várhatóan rossz kihasználtságú, műszerek, ingatlanok beszerzésében, felesleges személyzet alkalmazásában. Jelentősége lenne a szakmailag jó minőségű, szakszemélyzetnek, hiszen az elkerülhető költségek többsége a szövődmények kezelési költsége. Ez az a pont, ahol a HBCs a jó minőségű ellátást támogatja, a rossz minőséget bünteti. A tulajdonost a veszteséges kapacitások leépítésére, a nyereséges kapacitások bővítésére ösztönzi, miközben kezelhetővé teszi az árváltozásokból fakadó költségigény-változásokat is.
A HBCs persze önmagában nem alkalmas minden elvárás kielégítésére, de az egészségpolitikai célok megvalósítására legalkalmasabb finanszírozási módszer. Ezért alkalmazzák a legtöbb fejlett országban. Nem alkalmas viszont a barátokat előnybe hozó, az ellenfeleket rossz helyzetbe kényszerítő protekcionista finanszírozásra.
Mint minden rendszer, kizárólag akkor működhet jól, ha a hozzáillő ellenőrzési rendszer is jól működik. Ha ez az eredeti koncepció szerinti módon megvalósul, akkor a szakmai ellenőrzés teszi lehetővé a finanszírozási csalási kísérletek felismerését. Átláthatóságot biztosít azáltal, hogy betegenként követhető a költségigény és ennek kielégítése. Mindez persze nem működik, ha ellentétes elvű és meghatározó hatású rendszerelemekkel kell együtt alkalmazni. A volumenkorlát mindig erősebb lesz a HBCs-nél, és kioltja az attól várt hatásokat.
Kövesse a Magyar Narancs egészségügyi blogját! Materia Medica – minden szerdán a magyarnarancs.hu-n.
Materia Medica
A Magyar Narancs új, egészségügyi problémákkal foglalkozó blogja. Fogyasszák egészséggel!
- Cimkék:
- kórház-finanszírozás
|
Kommentek
Rendezés:-
2
- weljan
- 2017. november 17., péntek 16:06
-
Kedves kaczorpál, a megyeit.
A megye feltehetőleg a zsebébe nyúlt volna, vagy a MÁV átvette volna a megyeit, vagy bármi, de hiba volt a kötséghatékonyságot célzó rendszert kiherélni, ez volt a legdrágább mulatság, ami nem csak a kórházak rendszeres adósságvállalására bíztatott, de annak is megteremtette az alapját, hogy a kórházak ne követeljék a HBCS rendszeres, pénzügyilag tisztességes karbantartását. Visszatértünk a "kicsit túllépünk, kicsit kapunk, ha jók vagyunk" üzemmódhoz, magyarán a protekcionista pénzosztáshoz.
-
1
- kaczorpál
- 2017. november 01., szerda 21:07
-
Szolnokon melyik kórházat kellett volna bezárni? A MÁV vagy a Hetényi megyei kórházat? A két kórház méreteiben jelentősen különbözik, egyik sem volt városi tulajdon.
-
A lakossági szűrésekhez sok pénz kell, amit ha körültekintően fektetünk be, ha nem is azonnal, de megnyert emberéletekben és az egészségügy terheinek mérséklődésében térül meg.
- Szerző
- Kökény Mihály
- Posztolva
- 2018. ápr. 04., 21:20
- Kommentek
- 0
-
Mit ér a legkorszerűbb berendezés, ha az életmódon nem változtatunk?
- Szerző
- Kincses Gyula
- Posztolva
- 2018. febr. 28., 19:20
- Kommentek
- 0
-
Az öt hete tartó járvány alatt, a múlt hétig a lakosság 2,3 százaléka fordult orvoshoz. Idén ráadásul a védőoltás csak kevés szerencsésnek nyújtott teljes védettséget. De miért?
- Szerző
- Falus Ferenc
- Posztolva
- 2018. febr. 23., 15:51
- Kommentek
- 0
-
A sürgősségi osztályok rossz hírbe kerültek. Hosszú órákig kell várni, nem kielégítő az ellátás, nincs elegendő képzett szakember, kevés a szék az órákig tartó várakozáshoz…
- Szerző
- Falus Ferenc
- Posztolva
- 2018. febr. 16., 14:09
- Kommentek
- 0
-
Mutatjuk, miért.
- Szerző
- Weltner János
- Posztolva
- 2018. febr. 14., 11:50
- Kommentek
- 0
-
Gyógyszerügyi kalandozásainkban eljutottunk az árképzéshez, továbbá az állam és a betegek gyógyszerkiadásaihoz, amelyek évről évre, hol lassabban, hol gyorsabban növekednek.
- Szerző
- Kökény Mihály
- Posztolva
- 2018. febr. 09., 07:30
- Kommentek
- 0
-
Sokat vagy keveset költünk gyógyszerre? Is-is. A magyar gyógyszerpiac anomáliáiról.
- Szerző
- Kökény Mihály
- Posztolva
- 2018. febr. 07., 12:44
- Kommentek
- 0
-
Mitől kórház egy épület? És mitől szuper?
- Szerző
- Weltner János
- Posztolva
- 2018. jan. 18., 20:20
- Kommentek
- 1
-
Mi van a várólisták mögött?
- Szerző
- Kincses Gyula
- Posztolva
- 2018. jan. 12., 08:10
- Kommentek
- 0
-
Hetente hallunk, olvasunk drámai történeteket különböző kórházak sürgősségi betegellátó osztályairól.
- Szerző
- Lénárd Rita
- Posztolva
- 2018. jan. 10., 13:35
- Kommentek
- 2
-
Hogyan használhatná jól a kormány a Semmelweis-emlékévet 2018-ban?
- Szerző
- Kökény Mihály
- Posztolva
- 2017. dec. 20., 15:10
- Kommentek
- 2
-
Az egynapos sebészet egy nagy család.
- Szerző
- Weltner János
- Posztolva
- 2017. dec. 14., 07:00
- Kommentek
- 0
-
Ne magunkért, a társainkért!
- Szerző
- Falus Ferenc
- Posztolva
- 2017. nov. 29., 19:20
- Kommentek
- 1
-
Az orvoselvándorlás körüli számháború újabb, 2017-es fejezete. Csökkent, nőtt vagy változatlan a külföldre távozó orvosok száma idén? Nézzünk a számok mögé.
- Szerző
- Lénárd Rita
- Posztolva
- 2017. nov. 24., 12:55
- Kommentek
- 0
-
Miért nem szabad, hogy kettészakadjon az egészségügy?
- Szerző
- Kincses Gyula
- Posztolva
- 2017. nov. 22., 17:15
- Kommentek
- 0
-
Mára olyan útvesztő alakult ki az egészségügyben, hogy még azok sem mindig látják a kiutat, akik benne dolgoznak. Túlélési útmutató a magán- és az állami egészségügyi ellátás labirintusához.
- Szerző
- Lénárd Rita
- Posztolva
- 2017. nov. 15., 14:30
- Kommentek
- 1
-
Ha betagolódsz a NER-be, boldogulsz, ha kívül maradsz, megnézheted magad.
- Szerző
- Kökény Mihály
- Posztolva
- 2017. nov. 08., 15:30
- Kommentek
- 1
-
Néhány apróbb reformmal komoly eredményeket lehetne elérni.
- Szerző
- Weltner János
- Posztolva
- 2017. okt. 31., 13:57
- Kommentek
- 2
-
Több pénz is segítene, nyilván, de az alapvető probléma az, hogy az eredetileg jónak indult kórház-finanszírozási rendszert politikai félelemből kilúgozták.
- Szerző
- Weltner János
- Posztolva
- 2017. okt. 30., 11:20
- Kommentek
- 7
-
Az orvosi egyetem elvégzése után diplomát kap a sikeresen vizsgázó fiatal. A neve is megváltozik. Új személyi igazolványt, új dokumentumokat kap. A neve előtt két új betű, ami azt jelenti, hogy viselője doktor. Ennyi lenne?
- Szerző
- Falus Ferenc
- Posztolva
- 2017. okt. 18., 19:40
- Kommentek
- 1
-
Politikatörténetinek is mondható az, hogy tíz párt leült egymással, és Közös céljaink és vállalásaink az egészségügy területén címmel ki is dolgozott egy közös minimumot.
- Szerző
- Kincses Gyula
- Posztolva
- 2017. okt. 11., 19:45
- Kommentek
- 0
Komment írásához lépj be